Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

První anorganická linka na výrobu nanovláken na světě bude pracovat v ČR
Vydáno dne 21. 09. 2009 (6546 přečtení)

Liberec – Společnost ELMARCO s.r.o., která je světovým výrobcem strojů pro průmyslovou produkci nanovláken, uvedla úspěšně na trh nový typ průmyslové linky na výrobu nanovláken. Jde o takzvanou anorganickou linku, která je dosud jedinou svého druhu na světě. Světovou premiéru měly materiály, které bude linka vyrábět, v březnu 2009, kdy je ELMARCO představilo na své konferenci Nano for the 3rd Millenium. První kontrakt, který umožní zavedení této zcela nové technologie do praxe, byl podepsán v těchto dnech s českou firmou Kertak Nanotechnology sídlící v Praze. „Unikátní zařízení tedy bude pracovat v České republice, která tak potvrzuje svou pozici na špičce oboru produkce a užití nanovlákenných materiálů,“ uvedl jednatel společnosti ELMARCO Ladislav Mareš.
Anoganická linka NS 18S1000i, vyrobená společností ELMARCO, produkuje rozmanité anorganické nanovlákenné materiály. Nejčastější uplatnění anorganických nanovláken nalezneme v kosmetice, solárních článcích, lithium-iontových bateriích, katalyzátorech a v řadě dalších aplikací. Ladislav Mareš upřesnil, že nový typ linky technologie NanospiderTM umožní výrobu a uplatnění nových materiálů např. pro fotovoltaické články, které jsou alternativním zdrojem energie, nebo zlepšení kvality produktů kosmetického průmyslu, např. pleťových ochranných krémů.

„Naše firma je první na světě, která začíná v průmyslovém měřítku vyrábět anorganická nanovlákna, jako např. TiO2 - oxid titaničitý nebo Li4Ti5O2 - lithium titanát,“ uvedl Ladislav Jandáček, jednatel firmy Kertak Nanotechnology. S těmito vlákny se lze setkat zejména v kosmetickém průmyslu nebo přeměně slunečního záření na elektrickou energii fotovoltaickými panely. Dalšími oblastmi jejich užití jsou ukládání elektrické energie, zdokonalování katalyzátorů a účinnosti chemických zařízení, řešení pohonu hybridních vozidel, zdroje energie pro špičkové elektronické přístroje apod.. „Anorganická nanovlákna a jejich aplikace do finálních produktů jsou také předpokladem pro vznik tzv. zelených produktů /produktů, které jsou šetrné k životnímu prostředí a využívají i alternativní zdroje energie/. Pořízení nové linky posílí tržní pozici společnosti a umožní jí vlastní rozvoj aplikací nanovlákenných materiálů. „Věříme, že ve spolupráci s vědeckými pracovišti a firmou ELMARCO budeme i do budoucna dodavatelem špičkových produktů z oblasti nanovláken ve světovém měřítku,“ poznamenal Ladislav Jandáček.

Doplňující informace:
Kertak Nanotechnology, s.r.o.
Cílem této mladé a dynamicky se rozvíjející společnosti je výroba anorganických nanovláken, která nacházejí široké uplatnění v kosmetice, solárních a palivových článcích, katalyzátorech a v mnoha dalších výrobcích, tzv. finálních aplikací nanovláken z anorganických polymerů. Kertak Nanotechnology, s.r.o., vznikla v roce 2009 z firmy Kertak Group, s.r.o., a stává se důležitým a spolehlivým celosvětovým dodavatelem anorganických nanovláken.
Více informací na www.kertaknanotechnology.com

ELMARCO, s.r.o. Společnost ELMARCO letos otevřela jediné světové centrum pro výzkum, vývoj a výrobu nanovlákenných technologií. Toto centrum vyrostlo v Liberci a bylo dotováno strukturálními fondy Evropské unie, přesněji Operačním programem Průmysl a inovace EU - program Potenciál. Na vývoji nových aplikací nanovláken ELMARCO spolupracuje s nejprestižnějšími světovými univerzitami, vědeckovýzkumnými pracovišti a firmami. Historické prvenství drží Technická univerzita Liberec, s níž ELMARCO vyvinulo technologii Nanospider™. Kromě toho, že společnost vyrobila a prodala první anorganickou linku na světě, zároveň prodala také jubilejní 45. zařízení technologie Nanospider™. Více informací na www.elmarco.com.

Eva Kijonková, mediální zastoupení ELMARCO s.r.o., tel. +420 721 857 097


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: Eva Kijonková, mediální zastoupení ELMARCO s.r.o

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.